ZACZYNAMY CZYSZCZENIE DNA ZBIORNIKA WODNEGO W BLACHOWNI

Co można było jeszcze niedawno czytać na stronie byłego sołtysa Cisia?
Pamiętacie jak Sylwia Szymańska i cały Urząd Miejski w Blachowni ogłosili, że Blachownia otrzymała ponad 12 mln zł na rekultywację zbiornika? Drogi Burmistrzu, i kto tu wyszedł na kłamcę? (…)
Blachownia – Kraina Zulu Guli – starsi pamiętają!!!! Głównym Zulu Gulą jest Marek Kułakowski, jego pomocnice to Sylwia, Gosia, Katarzyna. Żartownisie w Urzędzie i Radzie, Cudaki!!!! (…)
I takie samochwały w tym urzędzie (…) to jeszcze kasy na staw możemy nie dostac

Dzisiaj widać, że to całe pisanie to pobożne życzenia, które się na szczęście nie spełniły, mimo oczerniania i ośmieszania władz Gminy.
Jaka jest prawda?

Zwodowana dzisiaj barka na wodzie to kolejny dowód, że realizujemy to o czym od dawna marzyli nasi mieszkańcy.
Specjalna barka i pogłębiarka przez dwa lata będzie czyścić to co przez kilkadziesiąt lat zebrało się na dnie stawu, około 90 cm mułu.

Jedną z metod odmulania zbiorników jest „wyciągnięcie korka” czyli spuszczenie wody. Potem na podmokły teren wpuszczane są spycharki, które zbierają osad. Jednak taki sposób to ruina dla środowiska, pełna degradacja zbiornika. Jego biologiczna odbudowa trwałaby od 3 do 5 lat. W dodatku Unia Europejska nie daje środków właśnie na takie metody walki z osadami, uznając, że to nie ekologicznie. Dlatego Blachownia, by nie naruszać ekosystemu zbiornika, zdecydowała się na odmulenie dna z barki.

Na czym polega ta metoda?

Pogłębiarka poprzez rurę ssącą, która zostanie pod kątem opuszczana na dno stawu, pod ciśnieniem będzie odsysać muł. Osad dalej będzie pompowany do refulera, a dalej do geotuby. Przy zbiorniku będzie strefa odsączania, a sprasowane nieczystości będą wywożone do utylizacji.

Koszt odmulenia zbiornika w Blachowni to 7,4 mln zł. Cały zaś projekt łącznie z budową infrastruktury wokół stawu to koszt 14 mln zł. Operacja czyszczenia dna zbiornika zakończy się wiosną 2020 roku. Budowa otoczenia stawu zakończy się jeszcze w tym roku.
Fantastyczne zdjęcia KSW FOTO można zobaczyć na stronie facebook u burmistrz Sylwii Szymańskiej