UWAGA NA OSZUSTÓW

Pomimo licznych akcji edukacyjnych prowadzonych przez policję, przestępcy wciąż z łatwością wyłudzają pieniądze od ludzi starszych. Niedawno ofiarą oszustów padła 59-letnia mieszkanka Gminy Poczesna. Kobieta przekonana telefonicznie, że pomaga policjantom w zatrzymaniu przestępcy w jednym z banków zadłużyła się na kwotę 40 tys. zł. Pieniądze zostały przelane na konto fałszywego policjanta.

Zgłoszenie o oszustwie przyjął I Komisariat Policji w Częstochowie informuje st. asp. Marta Kaczyńska.
-Na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podszywający się pod policjanta. By potwierdzić wiarygodność, kazał kobiecie wybrać na klawiaturze telefonu numer alarmowy 997. Wtedy w słuchawce usłyszała głos kobiety, która potwierdziła tożsamość rzekomego policjanta. To uśpiło czujność 59-latki. W dalszej rozmowie ofiara podała przez telefon wszystkie swoje dane, swój numer telefonu komórkowego, loginy i hasła do bankowości internetowych, w których posiadała otwarte rachunki. Fałszywy funkcjonariusz kazał kobiecie udać się do banku i wziąć pożyczkę u konkretnego doradcy finansowego, który miał być rzekomym obiektem działań policjantów w sprawie antykorupcyjnej. Kobieta przez cały czas, gdy przebywała w banku, miała włączony telefon komórkowy oraz aktywne połączenie z oszustem. Po wyjściu z banku rozmówca rozłączył się, a ona otrzymała sms z informacją, że pożyczona kwota została przelana na podane przez niego wcześniej konto bankowe.

Policja apeluje o rozwagę i czujność. –Radzimy, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zachowania. Funkcjonariusze policji nigdy nie kontaktują się telefonicznie z obywatelami z prośbą o pomoc w tajnej akcji policyjnej. Nie wpuszczajmy nieznajomych nam osób do mieszkania. Nie podawajmy przez telefon żadnych istotnych informacji, w tym wszelkich danych osobowych. Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości można potwierdzić telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje. W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej proszę dzwonić na policję – radzi st. asp. Marta Kaczyńska.