ULGI, PROLONGATY

Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że bieżące obciążenia publiczno-prawne mogą wpłynąć negatywnie na cash flow organizacji. Rząd nic nie mówi na temat tzw. pakietu ochronnego w zakresie podatków. BCC radzi, że zanim zostanie on wprowadzony warto rozważyć podjęcie indywidualnych działań na bazie dostępnych już środków prawnych.
Ulgi w terminach płatności podatku
Jak informuje BCC obowiązujące przepisy przewidują odroczenie płatności podatku lub rozłożenie go na raty. Przyznanie tych ulg nie powinno zgodnie z zapowiedziami powodować obowiązku zapłaty opłaty prolongacyjnej (4%), a nawet gdyby opłata w dalszym ciągu obowiązywała można zawnioskować o jej umorzenie.
Stosowny wniosek należy złożyć przed terminem płatności podatków, zaliczek, tak więc w odniesieniu do zbliżających się płatności kalendarz ten wygląda następująco:
Zaliczki na CIT/PIT (także PIT od wynagrodzeń pracowniczych), podatku minimalnego – 20 marca,
podatku CIT za 2019 rok – 31 marca,
podatku VAT – 25 marca.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego w Polsce wielu przedsiębiorców zawiesiło lub ograniczyło działalność gospodarczą. Co wpłynęło na spadek ich dochodów i wynikające z tego ryzyko upadku firm i zwolnienia pracowników. Dlatego o wprowadzeniu ulg myśli także Urząd Miejski w Blachowni.

-Wychodząc naprzeciw lokalnym przedsiębiorcom w tym trudnym czasie blachowniański samorząd opracowuje system ulg dla firm, które płacą czynsz z tytułu najmu lokali użytkowych oraz dzierżawy gruntów należących do gminy – powiedziała burmistrz Sylwia Szymańska

Urząd Miejski wkrótce poinformuje o szczegółach przygotowywanych regulacji prawnych w tym zakresie.