TRWA ODMULANIE ZBIORNIKA W BLACHOWNI – WODA CORAZ CZYSTSZA

Trwa oczyszczanie zbiornika wodnego w Blachowni.
Wbrew temu co bloger z Cisia wypisuje, i na jakie pozwala komentarze, refuler działa i są już tego efekty. Specjalistyczny sprzęt odsącza osady denne.

Nieczystości przez refuler trafiają do stacji uzdatniania, a dalej rurami muł wypełnia ogromne rękawy. Zalegają one w specjalnym w głębieniu.

Refuler z małymi przerwami, metr po metrze, odmula dno zbiornika.

Zgromadzono już kilka ton nieczystości. I jak się okazuje to przynosi efekty.

Jak informuje częstochowski sanepid najnowsze badania wody w zbiorniku dowodzą, że mamy coraz lepszą jakość wody. Wyniki z sierpnia są lepsze niż w lipcu.
Zatem prowadzone od kilkunastu tygodni prace refulujące przynoszą widoczne efekty.

Do wydobycia jest ok. 100 tys. m3 osadu, a postęp prac w tym zakresie jest precyzyjnie monitorowany poprzez specjalistyczne badania geometryczne. Co ważne w niektórych miejscach zbiornik wodny będzie pogłębiony, ku radości żeglarzy i miłośników kąpieli.

Zatem mówienie, że po stawie pływa atrapa, że nie ma żadnego odmulania dna zbiornika to zapewne pobożne życzenia tych, którzy widzą tylko zło w działaniach władz na rzecz mieszkańców Gminy.

Na koniec sierpnia Urząd Miejski chce doprowadzić do tego, co nie udało się wcześniej zrobić czyli zorganizować otwarty dzień zbiornika wodnego, by każdy mieszkaniec na własne oczy zobaczył jak jest czyszczony staw.
Rekultywacja Śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia to projekt, którego wartość przekracza 14 mln złotych, a kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 85% całości zadania.