TĘŻNIA SOLANKOWA – AŻ CHCE SIĘ ODDYCHAĆ

Tężnia solankowa z odwiertu „Tadeusz” jest już gotowa.


Inwestycja prozdrowotna została wybudowana przy budkach dla owadów w nowym parku i jest w fazie odbiorów. Ma 4 m długości, 1,35 m szerokości i 3,65 m wysokości.


Skąd solanka w Blachowni? To sami mieszkańcy naszej gminy, w ramach Budżetu Obywatelskiego, w grudniu 2019 roku zdecydowali, że chcą, aby nie tylko Ciechocinek, Inowrocław czy Konstancin cieszył się z leczniczego powietrza.


Jak działa tężnia solankowa? Pod zbiornikiem znajduje się solanka, która będzie pompowana na tarninę śliwy. Dalej z wilgotnych gałązek solanka będzie naturalnie odparowywać, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze wokół tężni będzie nasycone mikroelementami, które będziemy wchłaniać do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Najintensywniejsze parowanie solanki trwa przy słonecznej i wietrznej pogodzie. Najsłabiej przy opadach deszczu, a nocy w ogóle.
Ta oryginalna solanka z Zabłocia ma największą na świecie zawartość jodu dochodzącej do 140 mg/litr. Wspomaga ona leczenie chorób dróg oddechowych: astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, pylicy płuc, ataków utrudnionego oddychania lub duszności, uporczywego kaszlu, alergicznego schorzenia nosa i zatok, chronicznego zapalenia zatok i gardła, niedoczynności tarczycy, schorzeń dermatologicznych, nerwic, stanów przemęczenia, spadku odporności na stres.


Dwie godziny przy takiej tężni to jakby przebywanie 2-3 dni nad morzem. Korzystanie pełną piersią z tężni solankowej tak naprawdę zacznie się wiosną 2021 roku.