SĄ 3, MA BYĆ 5

Konkretna diagnoza to szybkie wyleczenie. Dlatego dzisiaj tak bardzo ważnymi placówkami są laboratoria, wykonujące badania na obecność koronawirusa.


W Polsce takich pracowni mamy 49. W woj. mazowieckim z Warszawą jest ich 10, w Wielkopolsce 7, w Małopolsce 6, a woj. śląskim tylko 3.
A jak się kształtuje mapa zarażeń koronawirusem właśnie w zaprezentowanych regionach, które mają najwięcej laboratoriów, na dzień 6 kwietnia godz. 17.30
Mazowieckie 23 zgony 1065 zachorowań
Wielkopolska 15 / 327
Małopolska 7 / 349
Śląsk 25 / 562
Liczba zgonów i zachorowań w naszym województwie jasno wskazuje, że mamy za mało specjalistycznych pracowni.

-W chwili obecnej w naszym regionie badania próbek molekularnych pod kątem koronawirusa wykonują 3 laboratoria: w Katowicach, Gliwicach i w Zabrzu – powiedziała mi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. -Obecnie trwają rozmowy, aby uruchomić kolejne pracownie. Być może taka jednostka ruszy już jutro w Sosnowcu. Myślimy też o Zawierciu, ale tam czeka nas dłuższa droga załatwiania wszelkich zezwoleń i procedur.

Dlaczego nie każde laboratorium może wykonywać takie badania, aby pacjenci krócej czekali na wyniki testów?

-Laboratoria, panie redaktorze, muszą spełniać określone wytyczne ministra zdrowia. Muszą posiadać odpowiedni sprzęt i odpowiednią kadrę, aby badać takie próbki. Co najważniejsze placówki te muszą mieć zgodę ministra zdrowia oraz Państwowego Zakładu Higieny – dodała pani rzecznik.

foto internet