PO ZMIANIE NAZWY UL 16 STYCZNIA TERAZ CZEKA NAS ZMIANA HERBU BLACHOWNI

Czeka nas kolejna zmiana. Urząd Miejski w Blachowni otrzymał pismo z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego w Warszawie, które wniosło zastrzeżenie do naszego herbu. Litera „B”, a w niej umiejscowione: na gorze zarys huty z kominami, na dole łódka na wodzie, nie spełnia wymogów zgodności z miejscową tradycją historyczną. Same kolory herbu także budzą niejasności zapisów heraldycznych. Bowiem jak wiadomo w heraldyce nie wolno mieszać pewnych barw.

Wymóg zgodności z tradycją historyczną narzuca samorządom rzetelne prace nad danym symbolem. Gmina Blachownia powinna przeprowadzić tzw. kwerendę historyczno-heraldyczną, obejmującą przynajmniej aktualny opublikowany stan badań. A jak wiadomo herb Blachowni powstał w wyniku radosnej twórczości w konkursie. Teraz nasz herb czeka całkowita przemiana. Nowy znak musi odnosić się do tradycji historycznej regionu.
Jeśli brak jest starych herbów i pieczęci, odnieść należy się do takich elementów jak pierwotne znaczenie nazw miejscowych, stosunki własnościowe, ważne wydarzenia i osobistości związane z terytorium danej jednostki. Koniecznie musi być odwołanie się do tradycji historycznej. Heraldycy podpowiadają, że w przypadku Blachowni można odnieść się do herbu Mikołaja Wolskiego, założyciela wielu kuźni na naszym terenie. W herbie może się też znaleźć grudka rudy żelaza lub hutnik pracujący przy kadzi. Herb może być podzielony na 2,3 lub 4 części gdzie można umieścić też łódkę na wodzie lub drzewo bo Blachownia lasem stoi. Zmiana herbu nie łączy się z wielkimi nakładami finansowymi.

Burmistrz Blachowni ogłosił konkurs na nowy herb gminy z uwzględnieniem uwag heraldyków.