OTWARTY DZIEŃ ZBIORNIKA

Ponad 40 mieszkańców zjawiło się po północnej stronie zbiornika, aby osobiście się dowiedzieć czy po wodzie pływa atrapa czy prawdziwa barka i czy rzeczywiście odbywa się czyszczenie dna zbiornika.

Sylwia Szymańska, burmistrz Blachowni.
-Wartość projektu to ponad 14 mln zł. Za te pieniądze odmulimy zbiornik, niektóre miejsca pogłębimy oraz przygotujemy infrastrukturę wokół stawu. Do dyspozycji naszych Mieszkańców będzie ponad 5 km ścieżki pieszo-rowerowej. Zbudujemy plażę, postawimy fontanny z dyszami podświetlanymi oraz zbudujemy pomosty stałe i 3 pływające. Te ostatnie będą uruchamiane w okresie wiosenno-letnim. Nie zabraknie ławek, koszy i oświetlenia.

Jak odbywa się czyszczenie dna zbiornika – opowiadał Wojciech Kołak, dyr. tech. firmy EFB Partner z Serocka.
-Pogłębiarka działa prosto. Zasysa z dna zbiornika muł i przekazuje go rurociągiem na pole refulacyjne. Magazynowanie osadu przekazywane jest do kontenerów, gdzie następuje samoczynne odsączenie w materiałach geosyntetycznych, które udostępniła nam niemiecka firma. Co warto podkreślić ta metoda jest bezinwazyjna. Nie niszczymy infrastruktury co powoduje, że naturalnie dotleniamy zbiornik wodny. Nie niszczymy ekosystemu co jest bardzo ważne dla wędkarzy. Cyklicznie napełniamy 18 kontenerów każdy o pojemności 350 m sześciennych. Szanowni Państwo – proces odsączania i ponownego napełniana jest długi i proszę nie oczekiwać spektakularnych efektów. Ta praca jest powolna i podyktowana dokładnością. Do końca września odwrócimy pogłębiarkę i zbliżymy się do plaży, aby firma mogła posadowić elementy infrastruktury atrakcji wodnych.


Dariusz Wojciechowski, sekretarz Gminy
-Czyszczenie jeziora potrwa do czerwca 2020 roku. Dobra wiadomość jest taka, że już w wakacje 2019 nasi Mieszkańcy i goście będą korzystać z uroków zalewu.