NIE ŻYJE PIOTR MACHALICA. AKTOR OD JAKIEGOŚ CZASU BYŁ ZWIĄZANY Z BLACHOWNIĄ


„Jeśli miałabym wierzyć w niebo to z Twojego powodu. Tej nocy zawierałam z karmą, Bogiem i losem wiele układów i paktów. Nie udało się – napisała Alicja Przerazińska, dyrektorka Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury.


W nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu MSWiA w Warszawie zmarł Piotr Machalica. Ten znakomity i lubiany aktor miał zaledwie 65 lat.
Piotr Machalica urodził się w Pszczynie. W 1981 ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na ekranie zadebiutował dwa lata wcześniej rolą mnicha w „Rycerzu”. Był aktorem teatralnym i filmowym. Znany z wielu ról m.in. w filmach „Sztuka kochania”, „Zabij mnie glino”, „Szamanka”, „Dzień świra”, „Złoto dezerterów”, „Jaga”, „Nic śmiesznego” czy w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a także Teatrem Polonia i Och-Teatrem. Piotra Machalicę zapamiętamy też z mistrzowskich wykonań piosenek aktorskich: Okudżawy, Brassensa i Młynarskiego.
W 1986 roku na XXIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył główną nagrodę. W 2005 roku został odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”.
Piotr Machalica był też związany z Częstochową. Od 1 sierpnia 2006 do 1 września 2018 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego teatru. Zagrał w nim wiele ról. W ostatnim czasie mieszkał na terenie naszej gminy. 3 miesiące temu ożenił się z Panią Aleksandrą, mieszkanką Blachowni.


Aktora na portalach społecznościowych wspominają

🖤 Krystyna Janda.
„Piotrusiu, kochanie, to pożegnanie, najczulsze z możliwych, to podziękowanie za Twój talent, przyjaźń, Twoje ciepło, czar, lojalność, rzetelność, poczucie humoru, prawość, wielkie Człowieczeństwo. Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem”.

🖤 Krzysztof Materna.
„Mogę szczerze powiedzieć, kochałem go za jego nadwrażliwość, za to, że był takim kochanym facetem, z którym potrafiliśmy razem milczeć, nie mówić nic do siebie i wiedzieć, jak bardzo się kochamy i szanujemy… Nieprawdopodobnie dobry człowiek, a przy tym tak utalentowany. Taki po prostu niespotykany. Właściwie jedyny taki na świecie Machalica”.

🖤 Alicja Przerazińska, dyrektorka Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury.
„Jeśli miałabym wierzyć w niebo to z Twojego powodu. Tej nocy zawierałam z karmą/Bogiem/losem wiele układów i paktów. Nie udało się. Wszystko blednie. Do zobaczenia, Piotrusiu”

🖤 Tomasz Domagała, krytyk teatralny.
„Panie Piotrze, praca z Panem to był zaszczyt i przyjemność! Do zobaczenia gdzieś somwhere over the rainbow! R.I.P.”

Foto int.