KOMUNISTYCZNE I TOTALITARNE

Cały czas otrzymuje od Państwa uwagi na temat zmiany nazwy ulicy z 16-go Stycznia na Janusza Korczaka.

Zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego, najpierw zostało odrzucone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który uznał, że wojewoda nie ma kompetencji, aby zmieniać gminom nazwy ulice. Kilka miesięcy później Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że WSA się myli i to wojewoda ma racje, bo data 16-go Stycznia kojarzy się z totalitaryzmem i komunizmem. Nam mieszkańcom zaś kojarzy się z nadaniem praw miejskich Blachowni w 1967 roku. Właśnie w tym roku była zmiana nazwy ulicy Szkolnej na 16-go Stycznia. Teraz można powiedzieć, że po zlikwidowanym gimnazjum w spadku otrzymaliśmy patrona tej szkoły.

Ludzie piszą i mówią
Be(…)@
Przedziwna historia, ale widać ktoś tam na górze lepiej wie kiedy była wyzwalana Blachownia.

(…)mir@
Nie wiedziałem,że tyle lat mieszkałem przy tak komunistycznej i totalitarnej ulicy. Nie śniły mi się w nocy koszmary, ale co teraz będzie?

(…)ela
Niestety cały czas dzieli nas historia, a teraz politycy

daro(…)@
Dla mnie czysty i… i niepotrzebne koszty za które zapłacą ludzie bo na pewno nie urzędnik państwowy

(…)baron@
A może dobrze, że ulica Janusza Korczaka to był bardzo przyzwoity człowiek. Iść na śmierć, by być z dziećmi wielki szacunek mam dla tego człowieka

(…)bar@
Ja wolałabym mieszkać przy ul. Szkolnej niż Korczaka. A jak za kilka lat komuś nie spodoba się ta postać?

Komentarz
Dzisiaj będzie krótki, datowany komentarz

Olsztyn w 1945 roku armia czerwona zajęła 22 stycznia. W mieście tym jest ulica 22 Stycznia.

Ustka ma ulice 9 Marca. Właśnie w tym dniu 1945 roku, po krótkotrwałych walkach, żołnierze niemieccy skapitulowali przed wojskami radzieckimi.

Szczecin – ulica 26 Kwietnia – to także data wyzwolenia tego miasta spod okupacji niemieckiej. A nawet jest tu al. Wyzwolenia.

Może jeszcze coś z naszego województwa.
Wodzisław Śląski. 26 marca 1945 roku do miasta wkroczyła armia czerwona i czechosłowacka brygada pancerna. Zapewne na cześć tego ważnego wydarzenia jest tu ul. 26 Marca.