ANATOMIA KŁAMSTWA Nr 17 CZYLI ODDZIELAMY PRAWDĘ OD ŁGARSTWA

Josemaría Escrivá de Balaguer, hiszpański duchowny, który założył Opus Dei pisał – „Kłamstwo posiada wiele aspektów: niedopowiedzenie, półprawda, oczernianie… Ale zawsze jest bronią tchórzy”..
Na prośbę mieszkańców dalej wskazuję jak mieszkańcy Gminy Blachownia są okłamywani i wprowadzani zapewne specjalnie w błąd. Przypomnijmy co jeszcze niedawno pan z Cisia pisał?
„Sylwia Szymańska ogłosiła ogromny sukces, poinformowała Mieszkańców, że gmina Blachownia otrzymała ponad 12 mln z Unii Europejskiej na oczyszczenie zbiornika. Chwaliła się również, że Blachownia została liderem ogólnopolskiego konkursu dotacji UE. SZOK. Ludzie jej wiwatują, biją brawa, cieszą się, że otrzymamy pieniądze na oczyszczenie zalewu. Byłem tym zachwycony, dopóki nie sprawdziłem, o co tak naprawdę chodzi. Niestety, wszystko to okazało się KŁAMSTWEM. Blachownia nie otrzymała żadnego dofinansowania”.
A ostatnio nawet drwiono, że po zbiorniku pływa atrapa barki. Tyle były sołtys z Cisia.
A jaka jest prawda?
Na odmulenie zbiornika wodnego i zagospodarowanie przyległego do stawu otoczenia, Blachownia z Funduszy Europejskich otrzymała 12.123.311,82 zł. Cała wartość projektu wyniesie 14.262.842,79 zł. Czyszczenie stawu potrwa do września 2020 roku.
Obecnie tereny zbiornika od strony północnej to plac budowy.
Zakres prac to:
1. Odmulenie dna zbiornika
Przewiduje się konieczność hydrodynamicznego usunięcia ok. 100.000 m3 osadu o uwodnieniu ok. 90%, w celu skutecznego oczyszczenia dna zbiornika z zalegających osadów dennych. Osady denne razem z wodami nadosadowymi będą usuwane ze zbiornika przy pomocy specjalistycznego sprzętu, tzw. refulera. Wydobyty i wstępnie odwodniony osad zostanie poddany procesowi dalszego odwodnienia na prasach, geotubach lub wirówkach do pożądanej zawartości suchej masy ok. 20%, a następnie zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Zagospodarowanie otoczenia
– Modernizacja układu nawierzchni parkingu przy ul. Wczasowej,
– Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wokół zbiornika wodnego ,
– Budowa mostków wzdłuż jeziora,
– Budowa wież widokowych,
– Montaż urządzeń parkowych takich jak: ławki, kosze oraz lampy solarne.
– Montaż dysz wodnych – fontann wraz z przyłączem elektrycznym
– Budowa i montaż pomostów stałych i pływających
– Remont kąpieliska i plaży
– Remont stanicy wodnej

Zachęcam Państwa, przy okazji nie tylko niedzielnych spacerów, do sprawdzenia czy po stawie pływa atrapa czy na placu pracuje prawdziwy sprzęt budowlany, czy aby to nie klocki lego. Przy okazji będzie można zauważyć, że w końcu zniknął stary amfiteatr wraz jego brzydkim otoczeniem.