DZIEŃ FLAGI RZECZPOSPOLITEJ


Od 2004 roku, 2 maja obchodzimy jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto flagi ustanowił polski parlament 20 lutego 2004.
Nasze barwy narodowe wywodzą się od herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel symbolizuje polskiego orła i litewskiego, pędzącego na koniu rycerza, a oba godła znajdują się na czerwonych tarczach. Te kolory po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku.
Według historyków są dwa powody, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Tego dnia 1945 roku żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Drugi powód w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 maja w rocznicę Jej uchwalenia w 1791, a ustanowione w 1919 roku.
2 maja świętujemy też jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Prawdopodobnie największą areną flag biało-czerwonych był 2 maja 1975 roku stadion śląski. Na meczu Polska-Holandia, wygranym 4:1 zjawiło się 85 tysięcy kibiców, którzy już 1 Maja, co ucieszyło ówczesne władze partyjne, zdjęli z budynków, słupów, latarni całego Śląska kilkanaście tysięcy flag. Wszystkie powiewały na stadionie w Chorzowie.