DO WYMAZÓW WYSTĄP

Starostwo powiatu częstochowskiego informuje. 108 osób czeka w naszym powiecie na badanie w kierunku koronawirusa. Do mieszkańców powiatu, mających wskazania do testów na obecność SARS CoV-2 ruszył właśnie „wymazobus”, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów.

Dzięki połączonym siłom Starostwa Powiatowego w Częstochowie, 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego czas oczekiwania na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik zdecydowanie się skróci.

–Dobrze rozumiem osoby, które oczekują na pobranie próbek, a później z obawą czekają na wyniki, bo sam byłem w tej ciężkiej sytuacji. Dlatego zależy mi na skróceniu tego okresu niepewności wszystkim, którzy pozostają w kwarantannie – mówi Krzysztof Smela, starosta częstochowski.

Za ambulans i osoby, pobierające próbki odpowiada 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej –Od początku szkolenia „terytorialsów” stawiamy na szkolenia medyczne, wielu naszych żołnierzy kończy kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Teraz, jak i w innych sytuacjach kryzysowych widać jak bardzo takie kompetencje są potrzebne. Co ważne, każdy z żołnierzy, który pojawi się u mieszkańców naszego regionu pobrać wymaz, został przeszkolony dodatkowo przez służby sanitarne tak, by prawidłowo wykonać wymaz i zabezpieczyć pobrany materiał – podkreśla płk. Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Próbki będą pobierane według zleceń wystawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, która zapewni również testy. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewni Śląski Urząd Wojewódzki.

foto starostwo Powiatu Częstochowskiego