CZUJNIKI POWIETRZA – ZAINSTALUJCIE APLIKACJĘ „SYNGEOS”

Z Sylwią Szymańską, burmistrzem Blachowni wiele czasu spędziliśmy na rozmowach na temat czystości powietrza w naszej Gminie. Teraz będziemy już wiedzieć dokładnie czym oddychamy. Bowiem z inicjatywy burmistrz Szymańskiej na strażnicy OSP w Blachowni został zamontowany pierwszy czujnik pomiaru powietrza. Urządzenie analizuje zebrane dane, które można odczytać na dostępnej aplikacji mobilnej „Syngeos” na telefony z systemem Android oraz IoS. Można więc odczytać stały pomiar zanieczyszczenia (PM 10, PM 2.5, benzen, związki siarki i wodoru, inne). Dodatkowo odczytamy temperaturę, ciśnienie i wilgotność, co dodatkowo będzie wskazywać specjalna tablica ledowa umieszczona na budynku Urzędu.
Co ciekawe – urządzenie będzie zbierać dane o powietrzu w promieniu 1,5 km i prowadzić pomiary w 3-minutowych interwałach czasowych. Każdy urząd miasta lub gminy będzie otrzymywać indywidualnego opiekuna oraz całodobowe wsparcie techniczne. W ten sposób mamy darmowy dostęp do platformy, raportów oraz sensorów jakości powietrza.
W sumie w naszej Gminie pojawią się jeszcze trzy takie urządzenia pomiarowe: w Ostrowach, Łojkach i na Osiedlu Leśnym.

-Od dawna chciałam wprowadzić takie urządzenia na terenie naszej Gminy i teraz nadarzyła się okazja. Chcemy mieć czyste powietrze i na tym nam najbardziej zależy. Wierze, że czujniki będą „dyscyplinować” potencjalnych trucicieli i w razie czego pozwolą one na szybką interwencję. Mieszkańcy muszą wiedzieć czym oddychają bo dzisiaj smog to najgorsza trucizna. Dodam jeszcze, że wychodząc naprzeciw działaniom ekologicznym nasza Gmina daje dofinansowanie 4 tys. zł na wymianę pieca to jest o 300 proc. więcej niż dotychczas – powiedziała mi burmistrz Sylwia Szymańska
Firma oferuje nam darmowe, miesięczne testowanie czujników. Jeśli sprawdzą się to „wchodzimy” w to. Koszt inwestycji około 7 tys. zł plus abonament.