CO PO KWARANTANNIE – PYTAJĄ MIESZKAŃCY

Otrzymuje od państwa bardzo dużo zapytań.
-Co dzieje się z osobami po zakończonej kwarantannie?
-Czy taka osoba, która w izolacji przebywała 2 tygodnie w domu, może potem bez obaw wychodzić do sklepu?
-Skąd wiadomo, że jest zdrowa?

Na początku warto przypomnieć, że nie wszyscy objęci kwarantanną musieli mieć styczność z zakażonymi osobami. Wystarczy, że dany mieszkaniec wrócił z zagranicy więc także musiał odbyć dwutygodniowe, domowe odosobnienie.


Osoby takie są sprawdzane przez funkcjonariuszy policji. Do tej pory Powiatowy Inspektor Sanitarny, na podstawie wniosków policji, grzywną 5 tys. zł ukarał 5 osób.

I teraz słuszne państwa pytanie czy wręcz obawy – skąd wiadomo, że po dwóch tygodniach taka osoba jest zdrowa i może wychodzić z domu?

Jak informuje sanepid, pod koniec dwutygodniowego okresu, do osób objętych kwarantanną powinien przyjechać zespół ratownictwa medycznego, który pobiera wymaz z gardła. Jeśli wynik jest ujemny osoba taka może bez obaw dla siebie i sąsiadów wychodzić z domu. Gorzej jeśli wynik testów jest dodatni. Wtedy lekarz i inspektor sanepidu decydują czy pacjent wymaga hospitalizacji czy musi nadal pozostać w domowej izolacji. Jednak uwaga takie działania dotyczą tylko tych osób, które miały styczność z chorymi na koronawirusa. Osoby, które zjechały z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Holandii, muszą jedynie przez 2 tygodnie przesiedzieć w domach. Jeśli po tym czasie nie mają żadnych objawów mogą wychodzić z domów.

Czy tak się dzieje w Blachowni? Nie wiem. Wiadomo, że obecnie w naszej gminie mamy 5 osób, u których stwierdzono koronawirusa. 14 mieszkańców jest objętych domową kwarantanną. 20 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Jedna osoba ozdrowiała. (dane z piątku godz. 14)

Woj. śląskie
Obecnie (19.04. godz. 10) kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej poddanych jest 4.917 osób.
Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 277.
Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim – 1.417.
Liczba ozdrowieńców – 58.
Liczba zgonów – 71.