CENY ZA ŚMIECI, AŻ STRACH

Od 1 kwietnia niestety płacimy drożej za śmieci. Ceny za odbiór odpadów musiały podnieść niemal wszystkie samorządy w Polsce. A te, które tego do tej pory nie zrobiły są obwarowane starymi umowami (jak np. podczęstochowski Olsztyn – 12 zł do końca lipca). Póki co nie brakuje gmin, które w ostatnim czasie podniosły opłaty i to dwa razy. Na przykład Częstochowa w zeszłym roku podniosła śmieci do 18 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane i 36 za zmieszane. Ostatnia marcowa podwyżka, która będzie obowiązywała od 1 lipca, określa już 29 zł od osoby oraz 58 zł jako kara za brak segregowania.

Jak tłumaczył prezydent Częstochowy na sesji, i pod czym podpisuje się niemal wszyscy samorządowcy w Polsce, powodem podwyżek są zwiększające się koszty gospodarki odpadami, w tym z tytułu tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów, która jest podnoszona przez rząd. W ciągu ostatnich dwóch lat cena ta wzrosła niemal dwukrotnie. W 2018 roku było 140 zł za tonę w 2020 roku, aż 270 zł. Kolejny powód to zderegulowany rynek odbioru i przetwarzania odpadów. Samorząd zgodnie z prawem nie może zarabiać na systemie gospodarowania odpadami. System musi się bilansować. Kolejny czynnik podwyżki to trudności ze zbytem surowców wtórnych (tworzyw sztucznych, papieru) i spadek ich cen. Wcześniej to miasto sprzedawało np. makulaturę do ponownego przetworzenia, a teraz samo musi dopłacać do jej odbioru. Trzeci element to rosnące koszty zagospodarowania tzw. frakcji energetycznej (kalorycznej) odpadów. Tyle Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy.

Warto przypomnieć, że Blachownia była zmuszona podnieść ceny z 2013 roku z 7 zł, aż do 26 zł. Kwota wynika z przetargu, który wygrała firma z Konopisk. Nowa stawka obowiązuje od 1 kwietnia.


A co słychać w innych gminach.

Myszków – 29,40 zł
Kłobuck – 29 zł
Wręczyca Wielka – 29 zł
Koniecpol – 19 zł
Koniecpol – 19 zł
Mykanów – 18 zł
Herby – 17 zł
Lubliniec – 16 zł

Większe miasta
Warszawa wzrost z 9,5 zł do – 38 zł od osoby
Kraków od kwietnia 2019 roku – 26 zł
Łódź 24 zł
Gdańsk 0,44 gr od mkw. / lokal 50 m to 22 zł
Katowice od listopada 2019 roku 21,30 zł
Poznań 16 zł
Białystok 16 zł