BOŻE CIAŁO W TYM ROKU BEZ TYRADYCYJNYCH PROCESJI

W tym roku Kościół katolicki Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzi 3 czerwca. Ze względu na sytuację w Polce sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak zwrócił się do proboszczów wszystkich parafii.

-Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy związane z pandemią COVID 19, w imieniu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, proszę by tegoroczne obchody Bożego Ciała zorganizowano w następujący sposób:


-Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko i wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego.


-Ołtarze należy urządzić na placu kościelnym, jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże.


-Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni.
-Wszystkie uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.


-Tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała (zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie) mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy. Procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Uroczysta suma w Boże Ciało w parafii św. Michała Archanioła odbędzie się o godz. 11.
W parafii św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach o godz. 10
W parafii św. Antoniego w Cisiu o godz. 10, w parafii Najświętszego Zbawiciela na Błaszczykach o godz. 11.30.

foto festiwalzycia.pl