16 DZIEŃ STRAJKU

Nauczyciele z ZNP i Forum Związków Zawodowych nie porozumieli się z rządem i nie przystali na umowę jaką rząd podpisał z Solidarnością, bo ich zdaniem jest to zdradzenie interesów większości nauczycieli.

Wobec niejasnej formuły dotyczącej obrad okrągłego stołu, kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w „igrzyskach” rządu czyli w okrągłym stole edukacyjnym na PGE Narodowym. -Zdecydowanie bliższa nam jest formuła, którą związek zainicjował w 2008 r. i wspólnie z prezydentem (Lechem – PAP) Kaczyńskim ją przeprowadził – mówił dzisiaj prezes Sławomir Broniarz.

-Gdy 3 lata temu prosiliśmy rząd o rozmowy, gdy mówiliśmy, że źle się dzieje w oświacie, gdy w weekendy protestowaliśmy w Warszawie, gdy pisaliśmy petycje wtedy byliśmy ignorowani. Ostatnio w grudniu 2018 roku też chcieliśmy rozmawiać z rządem. Nie było jednak zainteresowania. Dzisiaj mówimy dość także w obronie samych uczniów. Bo to na nich rzucono zbyt ciężki krzyż. Uczniowie m.in. 7 i 8 klas muszą przyswoić materiał trzech klas gimnazjalnych. Dzieci młodszych klas także są przeładowane materiałem edukacyjnym. Szczególnie widać to po ciężkich tornistrach. Chcemy uczyć dzieci, a nie być wolontariuszami, szukającymi sponsorów, pilotami wycieczek i rachmistrzami, którzy na zawołanie kuratoriów mają pisać sprawozdania i wyliczenia, których i tak nikt nie jest w stanie przeczytać, tyle tego musimy produkować. Mamy ogromny żal do rządu bo dzisiaj rozmowa z nim przypomina rzucanie orzeszkami ziemnymi w posadzkę betonową – powiedziała mi jedna z nauczycielek, ucząca w Blachowni.

Zatem w 16 dniu strajku nadal nie ma porozumienia. Uczniowie w środę i prawdopodobnie do końca tego tygodnia będą mieć wolne.
Burmistrz Blachowni informowała już, iż podczas strajku nauczycieli przedszkola i szkoły zapewnią opiekę przedszkolakom i uczniom. Niestrajkujących pedagogów w opiece będą wspierać pracownicy Miejskiego Domu Kultury, Biblioteki Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego posiadający przygotowanie pedagogiczne oraz nauczyciele emeryci. Dzieci będą mieć też zapewniony posiłek.