BLACHOWNIA HISTORIĄ PISANA – BIBLIOTEKA

Z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Blachowni przybliżamy historię najważniejszych i najciekawszych miejsc związanych z Gminą. Dzisiaj biblioteka miejska.

bihydObecna Biblioteka Publiczna została wybudowana w miejscu starej hydroforni. Budowa nowej wypożyczalni książek rozpoczęła się 1984 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło 23 lipca 1986 roku. Kierowniczką nowej placówki została Pani Zofia Popenda

Pierwsze wypożyczalnia książek w powojennych Ostrowach, pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna, mieściła się na 16 m kwad. Wtedy placówka dysponowała 483 książkami. Zarejestrowanych było blisko 300 czytelników. W 1962 roku do życia powołano Osiedlową Bibliotekę Publiczną. Podobno na krótko jedną z siedzib wypożyczalni książek było mieszkanie w bloku przy ul. Bankowej 2. W 1970 roku była to już Miejska Biblioteka Publiczna, w której jednocześnie można było wypożyczyć, aż 6728 książek.

Trzy lata później, po połączeniu dwóch bibliotek w Ostrowach i Blachowni, buotwarto nową siedzibę w bloku nr 5 przy ul. 22 Lipca (dzisiaj ks. Kubowicza) na I pietrze. Potem przeniesiono ją na dłużej na parter. Na powierzchni 77 m kwadratowych zmieszczono blisko 20 tys. woluminów.
Obecnie w Blachowni mamy Bibliotekę Miejską przy ul. Żeromskiego 3b i filię przy ul. 1 Maja 99. Ponad 40 tys książek. Są też punkty biblioteczne w szkołach, DPS i przy parafii św. Michała.

Kierownikami biblioteki w Ostrowach były Panie: Zofia Pyda, Janina Sneka, Sylwia Pyda, Danuta Pietrzak i Małgorzata Chrząstek. W Blachowni Panie: Zofia Tomczyk, Pani Wilk, Helena Szumińska, Walentyna Sukiennik, Zofia Popenda, a obecnie Pani Renata Gajlewicz.

zdjęcia internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.