BLACHOWNIA HISTORIĄ PISANA – URZĄD MIEJSKI

Na prośbę niektó rych mieszkańców z okazji 50-lecia nadania Praw Miejskich Blachowni  przybliżymy, szczególnie młodym mieszkańcom, historię najważniejszych i najciekawszych miejsc związanych z naszą Gminą. Zaczynamy od Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza. 

upoddrzewamiBudowa obecnej siedziby Urzędu Miejskiego w Blachowni rozpoczęła się w 1989 roku za naczelnika Pana Edmunda Huć, a zakończyła w 1994 roku za burmistrza Pana Stefana Musiała. Nowy Urząd (uroczyście oddany 8 kwietnia) wybudowano na fundamentach i częściowo parteru, starego budynku z cegły, gdzie mieściła się rozlewnia wód, sklepy spożywcze najpierw Społem, a potem GS (spożywcze i pasmanteria) oraz gabinety lekarskie i lokale mieszkalne. Prawie pół roku wcześniej, bo 19 listopada 1993 roku, w lewym skrzydle budynku oddano do użytku nową centralę telefoniczną. Całościowy koszt budowy UM w tamtych czasach wyniósł 4.091.428 tys zł.

UprawyWarto wspomnieć, że to był pierwszy etap budowy urzędu. Drugi miał objąć jednopiętrowe skrzydło po stronie południowej. Murowane komórki za urzędem planowano wtedy wyburzyć. Jak widać tak się jednak nie stało co zapewne odbija się na komforcie pracy samych urzędników.

Co do samego budynku, na którym wzniesiono obecny UM, powstał prawdopodobnie w latach 1924-27. Na I pietrze były mieszkania dla robotników huty zaś na dole mieściła się Szkoła Powszechna klas I. Od (dzisiejszej) Sienkiewicza było wejście dla klasy dziewcząt, z tyłu zaś klasa chłopców. W okresie międzywojennym pod tym budynkiem zbierały się manifestacje i wiece pochodów pierwszomajowych. W tym miejscu niejako zaczynało się tworzyć centrum osady hutniczej Blachownia. Znacznie później dobudowano prawe skrzydło budynku, gdzie potem mieściła się rozlewnia wód.

38

foto zbiory własne i internet

 

1 maja 1938 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.