BLACHOWNIA HISTORIĄ PISANA – NIEPODLEGŁOŚĆ

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po 123 latach naród polski odzyskał niepodległość.

O pierwszych dniach niepodległości w Blachowni nie wiele wiadomo. Wszelkie dokumenty opierają się na szczątkowych wzmiankach o miejscowej hucie czy życiu parafialnym.

Wiadomo, że po odzyskaniu niepodległości miejscowa ludność rozbroiła żołnierzy niemieckich, którzy stacjonowali w baraku mieszczący się obok starego stadionu przy dzisiejszym USC. Ogromne znaczenie dla życia mieszkańców miała miejscowa huta. Powołano tam Radę Robotniczą, a rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z marca 1919 roku powołano Państwową Hutę „Blachownia”. Początki i życia i produkcji po uzyskaniu niepodległości były bardzo trudne. Wiadomo,  że na terenie huty rozpoczęła się produkcja na trzech wydziałach: odlewni, emalierni i tłoczni. Pracowało tam około 300 osób. W 1919 roku, dzięki przychylności dyrektora Huty Konrada Kułakowskiego, powstała straż ogniowa. W tym samym czasie zaczyna działać też orkiestra dęta. Tworzyło ją 15 osób. W 1922 roku powstał klub piłkarski RKS Blachownia.

dąbWiadomo, że w 10 rocznicę odzyskania niepodległości w Blachowni stanął dąb ogrodzony metrowym płotem i miejscowi hutnicy posadowili specjalny głaz. Plac nazwano Niepodległości. W 1939 roku Niemcy zniszczyli to miejsce, by zatrzeć wszelkie symbole propagujące niepodległość Polski

 

zdjęcie archiwum Z.Biernacki

 

Szanowni Państwo. Jeśli ktoś dysponuje starymi przedwojennymi i powojennymi fotografiami  Blachowni proszę o kontakt. Chcę stworzyć archiwum kopii zdjęć, które pozwoliłyby uratować od zapomnienia historię naszej Małej Ojczyzny. W przyszłości myślę też o wydaniu bezpłatnego albumu właśnie z fotografiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.